Sammen med lokale aktører skal Nordlandsforskning undersøke samiske og lokale mattradisjoner i Sállto/Salten. Kunnskapen skal bidra til å bevare og videreføre tradisjonene, blant annet gjennom skolesamarbeid.
Etter fire års forsking på korleis vi kan hindre at plast frå fiskeri og havbruk hamnar i havet, gir forskarar ved Vestlandsforsking i samarbeid med ei rekke andre forskings intuisjonar ut ei internasjonal fagbok om temaet.
EU-prosjektet ArcSolution er i gang. Prosjektet har som mål å redusere forurensningen i Arktis ved hjelp av en helhetlig tilnærming som tar hensyn til både miljø og menneskers helse.
Nordlandsforskning skal hjelpe bedrifter i Nordland med å finne forskningspenger og forskningspartnere for å utvikle nye løsninger, produkter eller tjenester. Ordningen kalles kompetansemegling.
Ny forskning tyder på at en forståelse av menneskers dype tilknytning til havet - deres «marine identitet» - kan hjelpe oss med å endre samfunnets forhold til havet.